45

55

Модуль "Баскетбол", який ви зараз вивчаєте, складається зі змісту навчального матеріалу, очікуваних результатів навчально-пізнавальної діяльності учнів/учениць, орієнтовних навчальних нормативів. Основний зміст модуля адаптований до занять з учнями різної підготовленості, передбачає загальноосвітню, а не спортивну спрямованість. Важливим  в  навчально-пізнавальній діяльності  учнів та учениць є знаннєвий компонент - теоретичні відомості.

Пропоную вам  запитання для самостійного опрацювання :

1. Назвіть частини кисті, якими виконують передачі, ведення, кидки м'яча в баскетболі:

2. Укажіть, якої стійки баскетболіста відповідно до кута згинання ніг у  колінному суглобі  не  існує

3.  Що  означає правило  24 секунд у баскетболі?

4.  У який момент гри починається новий відлік часу для проведення атаки?

5.  Що означає правило 8 сек. у баскетболі ?

6. Скільки додаткових періодів надається в баскетболі?

7. З якого місця  вводиться м’яч у гру, якщо він вийшов за лицьову  лінію баскетбольного майданчика?  Відмітьте  найточніше  формулювання.

8. У яких випадках  застосовується правило  5 сек. у баскетболі?

9. Які дії  є  порушенням  ведення  м’яча?

10. Скільки кроків може зробити гравець,  коли мяч не знаходиться в контакті  з його рукою?

11. У яких випадках розігрується спірний кидок?

12. Як  вводиться м’яч у гру, коли  судя фіксує ситуцію спірного м’яча?

Яка історія розвитку баскетболу?

Історія виникнення

Гра, схожа на баскетбол, відома у індіанців Центральної Америки – майя та ацтеків. М'яч робився з литого каучуку, його треба було закинути в кільце. Батьківщиною сучасного баскетболу прийнято вважати Сполучені Штати Америки.

Гра була придумана в 1891 в навчальному центрі Християнської молодіжної асоціації в Спрінгфілді, штат Массачусетс. Щоб оживити уроки по гімнастиці, молодий викладач, уродженець Канади, доктор Джеймс Нейсміт вигадав нову гру. Він прикріпив до поручнів балкона дві фруктові корзини без дна, в які потрібно було закидати футбольний м'яч (звідси назва basket – кошик, ball – м'яч). Через рік Д. Нейсміт розробив перші 13 пунктів баскетбольних правил. Але вже перші матчі за цими правилами викликали їх зміни, хоча більшість з них діють і донині.

Уболівальники на балконах ловили м'ячі і намагалися їх закинути в корзину противника, тому незабаром з'являються щити, які стали захистом кошика. Вже в 1893 з'являються залізні кільця з сіткою. Нова гра виявилася настільки цікавою та динамічною, що в 1894 в США були видані перші офіційні правила.

У той  час баскетбол із США проникає спочатку на Схід – в Японію, Китай, на Філіппіни, а також в Європу і Південну Америку. Через 10 років на Олімпійських іграх в Сент-Луїсі (США) американці організували показовий турнір між командами декількох міст. Такі ж показові турніри були проведені на Олімпіадах 1924 (Париж), 1928 (Амстердам).

У 1920-і рр.. починають активно створюватися національні федерації баскетболу, проводяться перші міжнародні зустрічі. Так в 1919 відбувся баскетбольний турнір між армійськими командами США, Італії і Франції. У 1923 у Франції проводиться перший міжнародний жіночий турнір. Участь у ньому взяли команди трьох країн: Англії, Італії, США. Гра завойовує все більшу популярність і визнання у світі, і в 1932 в Женеві була створена Міжнародна Федерація баскетбольних асоціацій. У її першому складі було 8 країн – Аргентина, Греція, Італія, Латвія, Португалія, Румунія, Швеція, Чехословаччина.

У 1935 Міжнародний олімпійський комітет виніс рішення про визнання баскетболу олімпійським видом спорту. У 1936 він з'являється в програмі Олімпійських ігор у Берліні. Почесним гостем ігор був Д. Нейсміт – творець цієї гри. У баскетбольному турнірі брали участь команди 21 країни. Матчі проводилися на відкритих тенісних майданчиках. Під час цієї Олімпіади відбувся перший конгрес ФІБА, де були розглянуті існуючі і прийняті єдині міжнародні правила гри.

Правила гри в баскетбол

Відеоматеріал  за посиланням

Переможцем в баскетболі стає команда, яка після закінчення ігрового часу набрала більшу кількість очок. При рівному рахунку після закінчення основного часу матчу призначається овертайм (зазвичай п'ять хвилин додаткового часу), у разі, якщо і після його закінчення рахунок буде рівним, призначається другий, третій овертайм і т. д., до тих пір, поки не буде виявлений переможець матчу.
   В баскетбол грають дві команди, зазвичай по дванадцять осіб (як чоловіки, так і жінки), від кожної з яких на майданчику одночасно діють п'ять гравців. Мета кожної команди в баскетболі — закинути м'яч у кошик суперника і перешкодити іншій команді опанувати м'ячем і закинути його в кошик своєї команди. М'ячем грають тільки руками. Бігти з м'ячем, не ударяючи їм в підлогу, навмисно бити по ньому ногою, блокувати будь-якою частиною ноги або бити по ньому кулаком — ​​порушення. Випадкове ж зіткнення або торкання м'яча стопою або ногою не є порушенням.Перші правила гри в баскетбол сформулював американець Джеймс Нейсміт. Вони складалися лише з 13 пунктів. З часом баскетбол змінювався, змін вимагали і правила. Перші міжнародні правила гри прийняті 1932 року на першому конгресі ФІБА, після цього вони багаторазово коректувалися і змінювалися, останні значні зміни внесені 1998 і 2004 року. З 2004 року правила гри залишаються незмінними. Правила гри дещо відрізняються в НБА і чемпіонатах, що проводяться під егідою ФІБА (Чемпіонати світуОлімпійські ігри, Чемпіонати континентів, міжнародні та національні першості європейських клубів).
  За одне влучення м'яча в кільце може бути зарахована різна кількість очок:
1 очко — кидок зі штрафної лінії;
2 очки — кидок з середньої або близької дистанції (ближче триочкової лінії);
3 очки — кидок з-за триочкової лінії на відстані 6м 75см (7м 24см в Національній баскетбольній асоціації);
  Гра офіційно починається спірним кидком в центральному колі, коли м'яч правильно відбитий одним з гравців. Матч складається з чотирьох періодів по десять хвилин (дванадцять хвилин в Національної баскетбольної асоціації) з перервами по дві хвилини.   Тривалість перерви між другою і третьою чвертями гри — п'ятнадцять хвилин. Після великої перерви команди повинні помінятися кошиками.
   Гра може відбуватися на відкритому майданчику і в залі висотою не менше 7 м. Розмір поля — 28х15 м. Щит розміром 180х105 см від стійки. Від нижнього краю щита до підлоги чи ґрунту повинно бути 275 смКошик представляє собою металеве кільце, обтягнуте сіткою без дна. Вона кріпиться на відстані 0,31 м від нижнього обріза щита. Встановлена ​​стандартами ФІБА для чоловічих змагань окружність м'яча — 74,9-78 см, маса — 567—650 г (для жіночих відповідно 72,4-73,7 см і 510—567 г).
Порушення
Аут — м'яч вийшов за межі ігрового майданчика.
Пробіжка — гравець, який контролює «живий» м'яч, здійснює переміщення ніг понад обмеження, встановлене правилами.
Порушення ведення м'яча, що включає в себе проніс м'яча, подвійне ведення.
Три секунди — гравець нападу перебуває в зоні штрафного кидка більше трьох секунд у той час, коли його команда володіє м'ячем у зоні нападу.
П'ять секунд — гравець при виконанні вкидання не розлучається з м'ячем впродовж п'яти секунд.
Вісім секунд — команда, що володіє м'ячем із зони захисту не вивела його в зону нападу за вісім секунд.
24 секунди — команда володіла м'ячем більше 24 секунд і не здійснила жодного точного кидка в кільце. Команда отримує право на нове 24 секундне володіння, якщо м'яч, кинутий по кільцю, торкнувся дужки кільця, або щита, а також у разі одержання фолу захищається командою.
Опікуваний гравець — гравець тримає м'яч більше п'яти секунд, у той час як суперник його щільно опікає.
Порушення повернення м'яча в зону захисту — команда, що володіє м'ячем у зоні нападу, перевела його в зону захисту.
Фоли
Фол в баскетболі — недотримання правил, викликане персональним контактом або неспортивною поведінкою. Серед видів фолів такі:
персональний;
технічний;
неспортивний;
дискваліфікуючий.
Гравець, який отримав 5 фолів (6 фолів у НБА) в матчі повинен покинути ігровий майданчик і не може брати участь у матчі (але при цьому йому дозволяється залишитися на лаві запасних). Гравець, що отримав дискваліфікуючий фол, повинен залишити місце проведення матчу (гравцеві не дозволяється залишитися на лаві запасних).
Тренер дискваліфікується, якщо:
він зробить 2 технічних фоли;
офіційна особа команди або запасний гравець здійснять 3 технічних фоли;
тренер здійснить 1 технічний фол, і офіційна особа команди або запасний гравець здійснять 2 технічних фоли.
порушується заборона нецензурної лайки і образ.
Кожен фол йде в рахунок командних фолів, за винятком технічного фолу, отриманого тренером, офіційною особою команди чи гравцем на лавці запасних.